2016

Avoimet Kylät -tapahtuma järjestetään lauantaina 11.6.2016.

Avoimet Kylät on maanlaajuinen tapahtuma, joka lisää kylätoiminnan näkyvyyttä, edistää maallemuuttoa ja positiivista mielikuvaa kyläelämästä. Etelä-Karjalasta tapahtumaan osallistuu 28 kylää!

Etelä-Karjalan Kylät ry hoitaa tapahtuman yleismarkkinoinnin maakunnan laajuisesti (nettisivut, tiedotteet). Teemme yhteistyötä KaakonKantrin kanssa. Tapahtuman valtakunnallinen verkkosivusto: www.avoimetkylat.fi Jokainen kylä järjestää tapahtumapäivänä sellaisen tapahtuman kuin itse haluaa. Tapahtumia on laidasta laitaan: opastetuista luontoretkistä laserammuntaan ja takakonttikirppiksistä leikkimielisiin urheilutapahtumiin.

Lansi Saimaa
2. Lauritsala 12:00-16:00 Tapahtuma peruutettu!
2

Lauritsalan urheilukenttä
Kuntokatu, Lappeenranta
Pump Track -pyöräilyrata.
Lauritsalan asukasyhdistys & Lappeenranna pyöräilijät
Raija Suuronen 040-7434956 raija.suuronen@netti.fi

3. Haapajärvi 11:00-16:00
3Haapajärven Kylätalo
Vainikkalantie 765, Lappeenranta
Kilpailuja lapsille ja aikuisille: aarrejahti, keppihevoskisa ym. 
Haapajärven kyläyhdistys
Pirjo Junnikkala 040-7640649 pipa.junnikkala@gmail.com
4. Hämäläisen tila 9:00-16:00
4Hämäläisen tilan pihapiiri
Korkea-ahontie 688, Lappeenranta
Kesäkukka- ja kukka-amppelivalikoimat nyt parhaimmillaan.
Hämäläisen tila
Seija Hämäläinen 050-0903717 hamalaisentila@pp.inet.fi
5. Partala 12:00-15:00
5Siivapyöräkerhon lato
Soskuantie 8, Partala
Siivapyöräkerhon ladolla muusiikilliset päiväkahvit. 
Partalan kyläyhdistys
Kaisa Rautakannel 040-7022324 kuorttinen@hotmail.com
6. Ilottula 10:00-15:00
6Ilottulantie
Ilottulantie 235, Lappeenranta
Lindan Luomukauppa.
Ilottulan kylätoimikunta
Tuula Kokki 050-3022587 kokki.tuula@gmail.com
7. Karjalaisenkylä ja Parjala 12:00-14:00 Tapahtuma peruutettu!
7Parjalan koulun piha-alue
Parjalantie 71, Lappeenranta
Leikkimielistä ulkoilua Parjalan koulun piha-alueella.
Karjalaisenkylän ja Parjalan kyläyhdistys
Ninni Koponen 040-5424147 nkoponen@gmail.com
8.Vilkjärvi ja lähikylät 10:00-16:00
8Suurhaskon pihapiiri, Vilkjärvi
Ylämaantie 788, Lappeenranta
Kesäpäivä Fabriikissa.
Hanna-Kaisa Suurhasko ja talkooporukka
Hanna-Kaisa Suurhasko 050-4112537 fabriikinverstas@gmail.com
9. Rutola 11:00-15:00
9tSalpalinjan Hovi
Vanha Mikkelintie 125, Lappeenranta
Anne Helttusen taikäsityönäyttelyn avajaiset ja kahvio alpalinjan Hovissa.
Huoneistohotelli Salpalinjan Hovi
Anne Sorsa-Vainikka 050-3360986 info@salpalinjanhovi.fi
10. Vehkataipale 11:00-15:00
10Vehkataipaleen kylä
Kattelussaarentie 201, Taipalsaari
Perinteinen iso pihakirppis.
Vehkataipaleen kyläyhdistys ry
Kaija Kahra 040-0592094 kaija.kahra@gmail.com
11. Taipalsaari kirkonkylä 11:00-15:00
11Röytyn pihapiiri
Leikonrannantie 1, Taipalsaari
Tori ja kirpputor.
Taipalsaaren kk:n kyläyhdistys
Osmo Laine 050-5547066 osmo.laine@ol.fi
12. Suuri Jänkäsalo 11:00-14:00
12Lossiranta saaren puolella ja eri tutustumispisteet saaressa
Kerniementie 3, Taipalsaari
Kioskin ja kirjaston esittely.
Jänkäsalon Kyläyhdistys
Sirkka Seittenranta 050-5334382 sikul.seittenranta@gmail.com
13. Levänen 11:00-15:00
Ranta, Leväsen sillan kupeella, tie 408.
Savilahdentie, Taipalsaari
Kalastusta heittoverkolla, paras palkitaan.
Leväsen kylätoimikunta
Asko Saiko 040-5075842 a-m@rantatupa.net
14. Viuhkola 10:00-13:00
14Viuhkolan uimaranta. Opastus viuhkolantien ja Keskisentien risteyksessä
Viuhkolantie 505, Luumäki
Uimaranta-päivä.
Viuhkolan kyläyhdistys
Pirjo Henttu viuhkolan.kylayhdistys@luukku.com
15. Välijoki 13:00-16:00
15Seuratalo Männistö
Männistöntie 10, Savitaipale
Avoimet Kylät
Välijoen metsästysyhdistys ry
Lilja Lind 050-3694389 lindlilja@gmail.com
16. Savitaipaleen kirkonkylä 10:00-14:00
16Restori, Savitaipaleen kk:n vanha koulu
Koulutie 11, Savitaipale
Buffetti, Pihakirppis, Arpoja, Musiikkia.
Savis ry
Anitta Loisa savisry@suomi24.fi
17. Kuivasensaari 12:00-17:00
17Pettilän kyläkeskus
Kuivasensaarentie 1196, Savitaipale
Ohjelmassa kesäisisä lajeja kuten rantalentopalloa.
Veskansan ry
Leila Kaurio veskansary@gmail.com
18. Laarinkylä 13:00-16:00
18Juoksuhaudat, Hiiensilmä, Taimilaari ja Aurinkovoimala
Kalliokoskentie 335, Savitaipale
 Tutustuminen juoksuhautoihin ja linnoitteisiin.
Laarin kylän talkooporukka
Erkki Laari 040-0757078 erkki.laari@gmail.com
Karkikunnat
19. Hossukka 13:00-16:00
xSiilinkujan kyläkenttä
Siilinkuja, Imatra
Erilaisia pelejä ja kilpailuja.
Hossukan kyläyhdistys
Matti Kohonen 040-0752254 matti.kohonen@pp.inet.fi
20. Saarlampi klo 14:00 alkaen – ainakin 17:00 asti
20Lippurinniemenkenttä
Lipurinniementie 10, Imatra
Leikimielisiä kilpailuja.
Saarlammen kaupunginosayhdistys
Arvo Kukkonen 040-7069442 arvo.o.kukkonen@gmail.com
21. Vuoksenniska 13:00-16:00
21Kymälahti, Lietteen uimaranta, Immalan järven rannalla.
Vesikatu, Imatra
Liikuntatapahtuma.
Niskan Vuoksi ry
Seppo Vainikka 050-541011 seppo.vainikka@pp3.inet.fi
22. Rautio 11:00-15:00
22Isokallion niemi ja Rautionranta
Rautinkatu, Imatra
Rautionkylä – Pop jo kivikaudella
Raution kaupunginosayhdistys
Mirja Rasimus 050-5220023 mirja.rasim@gmail.com
23. Itä-Siitola Katujuna kierros 16:30- n.18:30
23Itä-Siitolan kylä ja Imatra
Saniaiskuja 14, Imatra
Kokoontuminen Siitolan koululle.
Itä-Siitolan Kyläyhdistys ry
Ritva Kuuva 044-0430121 ritva.kuuva@pp1.inet.fi
24. Huhtasenkylä 10:00-13:00
24Laurilan kylätalo
Niskapietiläntie 96
Kirpputori
Huhtasenkylän kyläyhdistys ry
Hannu Valjakka 050-342616 hannu.valjakka@luukku.com
25. Huhtasenkylä 11:00-14:00
25Immalanjärven ranta
Kärniemenkuja, Ruokolahti
Tutustu kyläyhdistyksen rantapaikkaan
Huhtasenkylän asukasyhdistys
Lea Rautio 050-3284092
26. Puntala 13:00-17:00
26Ortilammen uimarannan läheisyydessä
Lampikuja, Ruokolahti
Buffetti, Makkaraa, Karakoke…
Puntalan asukasyhdistys
Anri Orava 050-3751381 andyorava@live.fi
27. Utula 13:00-15:00
27Kylätupa
Metelniementie 31, Ruokolahti
Alkusammutusnäytös ja -harjoitukset.
Utulan seudun kylät
Teija Hiltunen 040-7194560 teijahiltunen@hotmail.com
28. Laamala 12:00-15:00
28Laamalan Talo
Lapinjärventie 16, Ruokolahti
Hamlet -näytelmä koko perheelle.
Laamalan Talo ja Kylä ry
Anne Tella 044-0416164  anne.tella@kolumbus.fi
29. Torsantaka Jukajärvi 13:00-16:00
29Kemppilän Myllykoski
Myllykoskentie 115, Ruokolahti
Kyläpäivä
Torsantaka-Jukajärvi kylät ry
Raija Kuusisto 050-68544 raijakuusisto@hotmail.com
30. Raujärven asema 13:00-15:00 
30Tori
Rautjärventie 90, Rautjärvi
Torikahvit, myös muuta ohjelmaa.
Rautjärven Asemanseudun kyläyhdistys ry ja Eläkeliiton Rautjärven yhdistys
Tuija Juga 040-7573578 asemanseutu.rautjarvi@gmail.com
31. Särkisalmi 12:00-14:00
31Särkisalmen keskusta, Vanha Salen piha-alue
Melkoniementie 6, Parikkala
Rakennetaan yhdessä linnunpönttöjä.
Särkisalmen kyläyhdistys
Hanna Kosonen 050-5171952 sarkisalmi@gmail.com