Mato-onkikilpailut 5.9.20 klo 10-14

Peltoin yhteisten vesialueiden Maaveden onkikilpailut pidetään lauantaina 5. syyskuuta 2020. Kilpailu pidetään yhteisesti Leväsen seudun kyläyhdistyksen kanssa. Kilpailuaika klo 10-14. Onkiminen  veneestä tai rannoilta alueella Leväsenkannas ja laiturialue sekä osakaskunnan vesialue ml. Karhunpää. Punnitus Piispalanrannassa, Piispalantie 29. Punnituksessa klo 14.

Hoitokunta/Kyläyhdistys

Huom! Vapaongen lisäksi myös pohjaonki/pilkki on sallittu pyyntiväline ja pyytämässä voivat olla molemmat yhtäaikaa, mikä ainakin veneestä käsin onnistunee.

P.S. Jos sinulla on ylimääräisiä säilöntään sopivia erikokoisia lasipurkkeja kansineen (tai pelkät kannetkin), niin ottaisin niitä mielelläni vastaan vaikkapa punnitustilaisuudessa, sillä ”kaikkea on, mut´purkkeja puuttuu”. /Mauri

Kyläyhdistyksen vuosikokous 13.8.20 klo 18

Julk. 21.8.20 (MM). Leväsen seudun kyläyhdistys ry:n vuosikokous hyväksyi edellisen vuoden toimintakertomuksen ja loppuvuoden 2020 toimintakauden toimintasuunnitelman, myönsi tili- ja vastuuvapauden hallitukselle, valitsi uudet hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle sekä yhdistyksen puheenjohtajan.

Viisitoista vuotta kylätoimikuntaa ja sittemmin kyläyhdistystä ensimmäisen toimintavuoden luotsannut Asko Saikko ojesi puheenjohtajan nuijan leväsläiselle Pauli Mikkolalle. Asko Saikko valittiin kuusihenkiseen hallitukseen, jossa muina jäseninä toimivat Markku Talka, Ritva Tujula, Merja Nummi sekä Kirsi ja Pasi Laamanen. Yhdistyksen hallitus valitsi hallituksen ulkopuolelta jatkokaudelle taloudenhoitajaksi Esa Lautalan ja sihteeriksi Mauri Mustosen. Toiminnantarkastajaksi valittiin Markku Muhonen ja varalle Pekka Hulkkonen.

Yhdistys päätti mm. osallistua joulun seutuun Röytyn museokahvilan ylläpitoon, mahdollisuuksien mukaan alueen yhdistysten talkootoimintaan, antaa tarvittaessa talkoilla naapuriapua, erityisesti vanhemmalle väelle, järjestää mato-onkikilpailut ja järjestää uudenvuoden vastaanottotilaisuuden.

Julk. 4.8.20 (MM) Leväsen seudun kyläyhdistys ry:n vuosikokous järjestetään torstaina 13.8.20 klo 18 alkaen Leväsen metsästäjien majalla. Maja sijaitsee Suolahdentien varrella n. 200 m entisen Leväsen koulun (nyk. Lakeside Hotel Saimaa) risteyksestä Peltoihin päin.

Vuosikokouksessa käsitellään normaalit vuosikokousasiat, kuten edellisen vuoden toimintakertomus ja tulevan toimintakauden suunnitelma, päätetään tili- ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle, valitaan uudet hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle sekä yhdistyksen puheenjohtaja. Tule ideoimaan ja vaikuttamaan!

Kaikki jäsenet ja asiasta kiinnostuneet ovat lämpimästi tervetulleita kokoukseen!

LSKY ry:n hallitus

Kategoria(t): Ei kategoriaa. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.